Vyhledat
  • Miroslav Novotný

VÝLET: Tesařovská kaple v Kořenově

Aktualizace: led 21

V severočeském Kořenově, u hlavní silnice vedoucí do Polska, se na návrší nachází na české poměry netradiční stavba. Dřevěná, osmiboká, přes sto let stará- Tesařovská kaple.

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Toto někdejší pojmenování vzniklo na počátku 19. století, kdy v těchto místech stála pouze dvě stavení: hospoda a .


Evangelíci se scházeli od roku 1903 v chatě Zvonice. Proto se v roce 1908 rozhodli postavit si vlastní modlitebnu.

Přes velké finanční problémy se zdejším evangelíkům podařilo obstarat potřebný finanční obnos. Zejména pomohl zdejší pastor, který jezdil přednášet do Slezska a získané peníze věnoval na stavbu kaple. 20. května 1909, v den Nanebevstoupení Páně, byl položen základní kámen k výstavbě kaple. Stavba byla provedena svépomocí, a ještě téhož roku za velké slávy a účasti byla osmiboká kaple vysvěcena a předána do užívání dne 20. října 1909.


Dne 19.9.2009 - kdy proběhly oslavy stého výročí založení kostelíka na Tesařově, tato dominanta po celkové rekonstrukci zazářila v novém kabátě, a stala se opět chloubou Kořenova.

Zajímavostí která jistě stojí za zmínku je fakt, že dle projektu architekta Dr. Otto Bartninga (projektanta tesařovské kaple), byla v roce 1931 postavena v rakouském městě Dornbirn kopie kaple tesařovské, která do dnešních dnů slouží zdejším evangelíkům. V březnu 2009 se podařilo Obci Kořenov navázat kontakt s rakouským Dornbirnem a získat tak tyto informace. Do této doby totiž nebylo jasné, kde přesně se „dvojče“ tesařovské kaple nachází, i když bylo obecně známo že kaple byly postaveny dvě.


Zdroj: http://www.jizerkyprovas.cz/cs-tesarovska_kaple


KUDY SEM?

Kaple je dobře dostupná od parkovišť v obci Kořenov. Nachází se nedaleko hlavní silnice, je tedy možné ji navštívit i při cestě za jiným cílem (rozhledna Štěpánka, Harrachov), jako rychlou zastávku.

2 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Facebook Sociální Icon
  • Instagram
  • RSS Sociální Icon
About Me

Rád cestuji po vlastní ose, baví mne fotografování. Tato stránka mi slouží jako takový můj cestovní deník, ve kterém si chci uchovat vzpomínky na navštívená místa. Zároveň se o navštívená místa rád podělím svými postřehy a třeba i někoho inspiruji ;-)

 

Více

 

 

 

DALŠÍ PROJEKTY:

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now