Vyhledat
  • Miroslav Novotný

VÝLET: Rozhledna Štěpánka- nejstarší rozhledna Jizerských hor

Aktualizace: led 21

Na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš stojí na vrchu Hvězda malebná rozhledna Štěpánka. Kamenná novogotická rozhledna (959 m.n.m.) se nachází na Příchovickém hřebeni a je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách.

Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice. Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 metrů a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odsud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí.


Nedaleko rozhledny se nad hlubokým údolím tyčí mohutný kamenný kříž, pravděpodobně největší svého druhu u nás. V roce 1944 ho tam vztyčili němečtí vojáci jako památku na zesnulé spolubojovníky.


Monolitický žulový kříž ještě za války vztyčili němečtí vojáci jako památku na své padlé druhy. Po osvobození a vítězství nad nacistickým Německem se tu jednoho dne objevila skupina československých vlastenců, kteří kříž rozstříleli a jeho čtyři velké kusy shodili do údolí. K obnově došlo až o mnoho let později - v roce 2011, kdy místní spolek za obnovu památek inicioval renovaci. Sesbíral jednotlivé kusy a sestavil kříž znovu dohromady.

Obnovený kříž ale dodnes budí emoce. Řada návštěvníků s jeho existencí nesouhlasí, protože podle nich připomíná fašistické zlo. Jeho obnovitelé jsou ale přesvědčeni o tom, že je třeba připomínat zmařené životy obyčejných vojáků, obyčejných lidí, kteří do války jít nechtěli.Na volném prostranství mezi rozhlednou a křížem vyrostlo později i několik kamenných menhirů připomínajících zaniklé vesnice. Mnohem dřív toto místo vyhledávali i Keltové. Podle mnohých návštěvníků představuje vrch Hvězda spolu s rozhlednou a kamenným křížem magické místo.


KUDY SEM?

v zimním období se vyplatí neposlouchat navigaci, která nabízí všemožné zkratky a je nejlepší jet po hlavní silnici do Kořenova a zde odbočit na Příchovice.


V Příchovicích se nachází několik parkovišť, kde je možné nechat auto a na rozhlednu se asi 1,5 km projít. Dá se dojet na parkoviště ležící až 300 metrů pod vrcholem, ale v zimě doporučuji nechat auto v obci. Parkoviště jsou zde placená, ale zatím se dá zdarma parkovat u Ski areálu U Čápa.

4 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Facebook Sociální Icon
  • Instagram
  • RSS Sociální Icon
About Me

Rád cestuji po vlastní ose, baví mne fotografování. Tato stránka mi slouží jako takový můj cestovní deník, ve kterém si chci uchovat vzpomínky na navštívená místa. Zároveň se o navštívená místa rád podělím svými postřehy a třeba i někoho inspiruji ;-)

 

Více

 

 

 

DALŠÍ PROJEKTY:

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now