top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMiroslav Novotný

VÝLET: Ralsko V.- Zaniklé obce Kracmanov, Jabloneček a Olšina

Aktualizováno: 25. 1. 2021

Bývalý vojenský prostor Ralsko dnes nabízí zcela unikátní a zcela změněnou podobu krajiny, než jak ji znaly naše předchozí generace. Na začátku dvacátého století zde žily stovky lidí, kteří se živili především zemědělstvím. Nacházely se tu školy a vyhlášené hostince. Byly zde kostely a mnoho domů. Tato idylka však jednoho dne zmizela a vládu nad prostorem převzala armáda. Nejprve německý Wehrmacht, po válce armáda Československa a po roce 1968 armáda Sovětských vojsk.

6.9.2020- bývalá německá škola v Jablonečku, v pozadí česká škola

Jabloneček (Gablonz)

Obec leží mimo oboru Židlov, ale těsně s ní sousedí. Vede sem rozbitá úzká cesta lesem a lepší než autem (i když tu zatím není zákaz), je pro návštěvu použít kolo. Auto Vám za to poděkuje a Vaše tělo také ;-).


Jabloneček, původním jménem Jablonec (německy Gablonz) měl v roce 1921 přes 400 obyvatel. Obyvatel české národnosti bylo v obci 25, ostatní byli německé národnosti. Střed obce se nacházel před německou školou, poblíž byl rybníček osázený lípami. Na kopci nad návsí byl barokní kostel Narození Panny Marie, ve kterém proběhla poslední bohoslužba v roce 1947. Poté byl kostel armádou stržen.Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto a obec se vylidnila. Byl zde zřízen vojenský prosto Ralsko a u obce Jabloneček byla po roce 1968 vybudována sovětskou armádou raketová základna, která mohla sloužit i pro jaderné zbraně. Od té doby byl Jabloneček nejstřeženějším místem ve vojenském prostoru.


Ze všech 105 budov se v obci do dnešních dnů dochovaly pouze dvě. Česká a německá škola. Zarostlé trosky domů a kostela, staré ovocné stromy a majestátní lípy na návsi jsou pozůstatky, jež nám připomínají minulost.
 

Kracmanov (Kratzdorf)

Bývalá obec Kracmanov se v současnosti nachází v oboře Židlov. Obec v roce 1900 měla 22 domů a téměř sto obyvatel. Byla vyhlášená svými hostinci. Šenk pana Horna stál u křižovatky z Jablonečku a druhý hostinec pana Fechtera, též nazáván lesní domov, stál o 150 metrů dál u nové silnice z Jablonečku na Mimoň. Její přítomnost tu dnes připomíná pouze informační cedule, z obce nic nezůstalo.


 

Olšina (Wolschen)

Bývalá obec Olšina se v současnosti nachází v oboře Židlov. Stáří obce dokumentuje i nález Josefa Rusitschky, který při rolnických pracích nalezl sud plný míšeňských grošů z let 1415-1493 a feniky ze Zhořelce. Historici uvádějí jako zakladatele zdejšího osídlení rod Kirschnerů. Potomek tohoto rodu byl o mnoho století později, přesně roku 1877, zvolen jako představený obce. Bydlel v č.p. 3. Jednalo se o středně velkou obec, v roce 1900 tu ve 44 domech žilo 214 obyvatel. V roce 1893 byl v obci instalován vodovod. Měl délku 2 100 metrů. Zdroj se pravděpodobně nacházel v okolí Zábrdky. Vodovod napájel všechny domy i oba rybníky. Po roce 1908 v obci vzniklo díky dostatku velmi kvalitní vodě mlékárenské družstvo. Dnes jsou zde patrné zbytky budov a obvodových zdí různých stavení.


Na fotce je Kostel sv. Floriána v Olšině v roce 1928 a téže místo, v roce 2020.
 

Další místa týkající se Ralska naleznete na webu, případě v ZDE

Informace k Geoparku Ralsku lze čerpat i na stánce www.visitralsko.com

126 zobrazení0 komentářů

Kommentare


bottom of page