Vyhledat
  • Miroslav Novotný

VÝLET: Praděd- mezi oblaky

Aktualizace: 4. zář 2020

Jsme na dovolené v Jeseníkách a to, že jsou v celé republice tropy, pociťujeme velmi výrazně i zde. Před spalujícím sluncem není úniku. Ledovce tu nemáme, tak kam vyrazit, abychom se trochu ochladili? Možná tam, kde v minulosti byly...


23.7.2019

Vydáváme se v dnešním horkém dni autem z Vrbna pod Pradědem ke Karlově Studánce, na parkoviště Hvězda. Odtud v sezoně vyjíždí autobus každou celou hodinu směrem k vrcholu.


Ihned po zaplacení parkovného přijíždí tři, ano opravdu tři, linkové autobusy, které vyvezou natěšené davy na Ovčárnu, odkud se pak pěšky vydají k vrcholu Pradědu.


Na Ovčárně (1302 m.n.m.) panuje celkem příjemné klima, takže se řadíme do davu, který opustil autobusy a vyrážíme vstříc 5. nejvyšší hoře České republiky. Po čas výstupu na sebe přidáváme mikinu a větrovku a je nám skvěle. To ale nemohu říct o mnoha turistech v žabkách, tílkách a krátkých kraťáskách, kteří na vrchol hory jdou také.

Praděd leží v pohoří Hrubého Jeseníku a je nevyšší horou Moravy a Českého Slezka. Na Vrcholu pradědu průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C a i v letních měsících tu je tedy poměrně chladno. Hrubý Jesník je po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky.

Na vrcholu Pradědu ve výšce 1492 m.n.m. celkem silně fouká ledový vítr a většinou jsme v mracích. I přes sníženou viditelnost děláme pro mnoho ostatních lidí nelogický tah a platíme si vstup na rozhlednu na vysílači. Zprvu vidíme z oken rozhledny pouze bílou mlhu všude kolem, ale vyjasní se a nám se otevřou výhledy do okolní horské krajiny. Pán mající na starost rozhlednu nám sdělí, že takovýto výhled dnes ještě nebyl a po prohlídce nás odveze zpět výtahem, k patě budovy.

6 zobrazení0 komentář
  • Facebook
  • Instagram
  • Cestování | Výlety z Hradiště
About Me

DALŠÍ PROJEKTY

Cestopisy jsem si psal nejprve pro sebe, jako vzpomínku.  Postupem času jich bylo však stále víc a přemýšlel jsem, co s nimi. Jednou mne napadlo, že by to mohl být zajímavý zdroj informací a inspirací nejen pro mne, ale i pro mé známé a kamarády. Rozhodl jsem se tedy podělit o své zážitky.

 

Více

 

 

 

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now