top of page

Sametová revoluce 1989

17.11.1989 (pátek)

Po noční jsem si šel na chvíli lehnout a vstávám v 10:30. Ve 13:20 přijeli pražáci, Zdenda šla pak na odpoledne do práce. Mek se Zdeničkou a malým Mekem šli s kočárkem a Kačkou do města. Mek si šel nechat píchnout protitetanovou injekci (po 10 letech). Já jsem umyl a uklidil nádobí a v 16:35 jedu do práce opět na noční.

Mezitím: V 16 hodin začala na pražském Albertově řádně ohlášená a povolená studentská manifestace k uctění památky Jana Opletala za účasti 15 000 vysokoškoláků. Následoval pietní akt na Vyšehradě. Na Národní třídě příslušníci Veřejné bezpečnosti a pohotovostního pluku Sboru národní bezpečnosti proti studentům tvrdě zasáhli. Následující protestní akce vyústily v sametovou či též něžnou revoluci.

18.11.1989 (sobota)- Demonstrace

Ráno jsem přijel z noční směny po 6. hodině. Jdu si hned lehnout a v 10:30 vstávám. Mek vaří oběd. Když přišla Zdenda z práce, tak jedeme autem na otočku do Bzí. Večer koukáme na televizi. Včera po 19. hodině byla v Praze mohutná demostrace, která byla potličena policajtama. armádou. Byly desítky zraněných a stovky zmlácených pendrekama. Byli nasazeni psi, slzný plyn a vodní děla. Byla to pietní demonstrace 50. letého výročí úmrtí studenta Opletala Jana. Vláda se zachovalo podobně jako nacisti před 50. léty. Pád komunistů u nás již nikdo nezastaví!

Mezitím: Na protest proti brutálnímu zásahu Veřejné bezpečnosti (VB) a pohotovostního pluku Sboru národní bezpečnosti (SNB) proti studentské manifestaci k uctění památky Jana Opletala předchozího dne zahájili divadelníci v Praze týdenní protestní stávku, jež zachvátila i mimopražská divadla. Rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky oznámily, že při zásahu policejních složek na pražské Národní třídě podlehl zranění student matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd. Tato zpráva, která vyburcovala a přivedla do ulic stále rostoucí množství lidí, se však ukázala jako lživá. Kdo a proč stál v jejím pozadí, dodnes nikdo věrohodně neozřejmil.

19.11.1989 (neděle)- Demonstrace a celotýdenní stávka studentů a herců

Vstáváme všichni kolem 8. hod., snídáme, já připravuji v kuchyni do kamen a zatápím. Pražáci odjeli domů po 14. hodině. Večer se koukám s Kačenkou na televizi a Zdenda šla před 20. hodinou telefonovat do Prahy. Spát jdeme kolem 22. hodiny.

Mezitím: V pražské Laterně magice iniciovala skupina umělců a intelektuálů spolu s představiteli studentů vznik Občanského fóra (OF), představujícího dosavadní nejširší platformu nejrůznějších občanských aktivit vymezujících se proti vládnoucímu režimu.

20.11.1989 (pondělí)- Demonstrace

Vstávám v 8 hodin, jsem doma a poslouchám rádio Svobodná Evropa. Ode dneška​ nehrají divadla skoro po celé republice, stávkují studenti a to po celý týden. Je dáno ultimátum k rezignaci vlády, která nastoupila v r. 1968 a odchod Jakeše a Štěpána, kteří tento masakr mají na svědomí.

Mezitím: Pražské Václavské náměstí zaplnilo odhadem přes 150 000 demonstrantů, požadujících vyšetření a potrestání zásahu na Národní třídě, odchod zdiskreditovaných politiků, celkovou demokratizaci, odstranění vedoucí úlohy KSČ atd. Manifestace pokračovaly rovněž v následujících dnech nejen v metropoli, ale i v dalších československých městech. Okupační stávka vyhlášená na vysokých školách se přelila i na střední školy.

21.11.1989 (úterý)- Demonstrace

Ve 13:30 jedema autem já Zdenda a Kačenka ndo Železného Brodu, kde jsme se snažili něco koupit, ale hovno mají. Pak jsme jeli do Alšovic, kde měli pro nemoc zavřeno. Domů jsme přijeli po 17. hodině. Večer dělám s Kačenkou úkoly a poslochám rádio Svobodná Evropa. Opět byly dnes v Praze demostrace (asi 200 000 lidí),jako včera. Lid žádá odchod komunistů od koryta a odchod celé vlády a KSČ, jinak bude v pondělí celostátní stávka. Celá Evropa se bouří, NDR, BLR, akorát poslední hajzl Rumun se drží, ale padne taky!!!

Mezitím: Předseda federální vlády Ladislav Adamec, pokládaný v komunistické hierarchii za umírněného a přístupného dialogu, se sešel s představiteli Občanského fóra, stávkujících studentů a umělců. V republice se místní občanská fóra napojovala na koordinační centrum v Praze. Sdělovací prostředky postupně začínaly informovat o dění v zemi objektivněji. Lidé se přestávali bát. Na Václavském náměstí zazpívala Marta Kubišová.

22.11.1989 (středa)- Demonstrace- bouře lidu-  v Bratislavě k lidu promluvil Dubček!

Odpoledne po práci poslouchám rádio. Stále pokračují v Praze demonstrace, opět asi přes 200 000 lidí za demokracii, svobodné volby a​ odchod vlády dosazené k moci v r. 1968 Brežněvovými tanky. Lavina se hnula, cesta zpět není možná. V pondělí od 12-14 hod. je organizovaná celostátní stávka za prosazení demokratických požadavků.

23.11.1989 (čtvrtek)- Demonstrace- bouře

Opět vrcholí demokratické demonstrace- bouře​v Praze demonstrovalo 300 000 lidí a promluvil V. Havel. V Bratislavě demonstrovalo kolem 100 000 lidí a poprvé tam po 21 letech promluvil k lidem a celému národu A. Dubček! Na pondělní stávku se přihlásilo už víc jak 3000 podniků. Zítra zasedá v Praze ÚV- KSČ a jakeš přijde do hnoje dějin!

 

24.11.1989 (pátek)- Demonstrace- bouře, v Praze na 500 000 lidí

Po noční jsem doma v 5:40 a jdu si lehnout. Vstávám již v 9:15, nemohu spát,  jsem z těchto událostí nervově na hraně. Po 13.30 přijeli autem pražáci. Přes den poslouchám rádio Svobodná Evropa, večer se díváme na televizi. Demonstrace se blíží k vyvrcholení, Jakeš šel do hajzlu!

Mezitím: Neoblíbený a často zesměšňovaný Miloš Jakeš na zasedání ÚV KSČ rezignoval na funkci generálního tajemníka ústředního výboru, do jehož čela byl zvolen málomluvný Karel Urbánek.

25.11.1989 (sobota)- Opět demonstrace vrcholí- na letenské pláni je 700-800 000 lidí

Situace je hrozná, hlavně pro komunistický šmejdy. Od 14. hod. do 16. hod. se konala největší demonstrace od r. 1948, kde na Letn​é demonstrovalo kolem 700 - 800 000 lidí, kteří požadovali a plně podpořili OF s vedením Václava Havla. Opět promluvil k lidu Alexandr Dubček, Václav Havel a mnoho dalších osobností z divadel, studentů, dělníků a ostatních příslušníků národa. Opět jsou další demise z přinucení, hlavně Jakešova zetě Štěpána. Další soudruzi jsou na řadě. Do čela komunistů byl zvolen nějaké "embrio" Karel Urbánek. Vedoucí úloha strany se zdárně řítí do hajzlu i se svými drahými syny. Dlouho do noci se díváme na televizi.

Mezutím: Manifestace byla svolána už na 14. hodinu a tentokrát prvně na Letnou. Lidé se na Václavák a přilehlé ulice nevešli... Na Letné se jich sešlo nejméně 750 tisíc. Přijížděli autobusy i ze vzdálených míst republiky. Kromě Václava Havla, Václava Malého, Alexandra Dubčeka, studentů a dalších řečníků předstoupilo před lid i několik esenbáků z pohotovostního pluku. Řekli, že už chtějí bojovat jen proti kriminálním živlům, ne proti lidu... Z emigrace přiletěl i písničkář Jaroslav Hutka.

26.11.1989 (neděle)- Znovu demonstrace  na Letné- přes 500 000 lidí

Před 11. hod. odjiíždějí Mek se Zdeničkou a malým mekem dřívo domů​, kvůli počasí a dalším demonstracím na Letné. Od 14. hod. do 16. hod je opět na  Letné demonstrace s asi 500 000 lidmi, kde se pokusil o rozhovor předseda vlády Adamec, ale nakonec byl vypískán.

Šel jsem na demonstraci v Mnichově Hradišti u nádráží, kde bylo asi 300 lidí. Pak jsem zapálil svíčku na uctění studentů zmasakrovaných 17.11. v Praze, zde hořely stovky svíček.  Do večera napadlo skoro 25 cm sněhu.

Mezutím: Vládní delegace v čele s Ladislavem Adamcem se setkala s představiteli Občanského fóra vedenými Václavem Havlem v pražském Obecním domě. Předseda federální vlády souhlasil se zformováním nové vlády, rozšířené o představitele OF.

27.11.1989 (Pondělí)

Ráno vstávám ve 4 hod. a jedu do práce. Od 6-12. hod, pak máme schůzi, volíme stávkový výbor. Téměř stoprocentně jsme odhlasovali účast našeho mlýna na generální stávce. S dvěma čs. vlajkami jdeme manifestačně do stávky na Leninovo náměstí do Ml. Boleslavi, kde se sešlo kolem 20 000 demonstrujících stávkujících. Zdenda byla s Kačenkou také na manifestaci v MH, kde se sešlo na náměstí 500-600 lidí., ke kterým promluvil i zpěvák K. Zich.

Mezitím: Po hodně dlouhé době proběhla celostátní dvouhodinová generální stávka. Byla obnovena Československá strana sociálně demokratická. Předsedou jejího přípravného výboru se stal Slavomír Klaban a programové prohlášení vyšlo 5. prosince 1989. Obnovovací, XXIV. sjezd se konal 25. března 1990 a předsedou se stal Jiří Horák.

28.11.1989 (úterý) Ticho před bouří

Demonstrace zatím přestaly. Dnes jednal předseda vlády Adamec s představiteli OF a studentů o zítřejším zasedání vlády kvůli úpravě ústavy čs. státu. Večer se díváme v televozi na film "Na samotě u lesa". Tento film byl od roku 1971 zakázán.

Mezutím: Proběhlo nové, dvouhodinové jednání delegací federální vlády a OF v čele s Ladislavem Adamcem a Václavem Havlem. Premiér slíbil vytvoření nové vlády do 3. prosince. Neoblíbený Alois Indra se vzdal funkce předsedy Federálního shromáždění.

29.11.1989 (středa)

Mezitím: Federální shromáždění na mimořádné schůzi zrušilo článek 4 Ústavy Československé socialistické republiky o vedoucí úloze KSČ, změnilo článek 6 o Národní frontě a článek 16 o výchově v duchu marxismu-leninismu, čímž formálně skončila jedenačtyřicetiletá vláda komunistů v Československu. Zároveň vznikla komise k vyšetření událostí 17. listopadu. OF zveřejnilo své cíle pod názvem Co chceme: 1. Demokratický stát v duchu Deklarace lidských a občanských práv; 2. Pluralitní politický systém; 3. Samostatnou zahraniční politiku, která zabezpečí Československu integraci „do Evropy“; 4. Rovnoprávné druhy vlastnictví; 5. Sociální spravedlnost; 6. Důstojné životní prostředí; 7. Demokratizaci kultury, školství.

30.11.1989 (čtcrtek)- Stávka herců a studentů pokračuje, všechny požadavky nejsou splněné.

Ráno jsem přijel z práce , kde jsme od 19-21:10 hod. poslouchali přímý přenos zasedání vlády, kde se upravila naše ústava a to ve čl. 4.- že je zrušena vedoucí síla KSČ ve státě. Stávka studentů a umělců pokračuje, vše ještě není splněno, hlavně vyšetření masakrů ze 17.1 a potrestání viníků.

Vstávám již po 9. hodině, nemohu spát, jsem s nervama v prdeli. Odpoledne ve 14:30 jdu do města do klubu pracujících, kde jsem podepsal rezoluci na podporu OF v čele s Václavem Havlem.

Mezitím: Výuce marxismu-leninismu na vysokých školách odzvonilo.

1.12. 1989 (pátek) Vše při starém, dnes dmonstrace v Bratislavě  (100 000 lidí)- vedena hercem Kňažkem.

Situace je napjatá, Bratislavě byly demonstrace na urychlení požadavků lidu.

2.12.1989 (sobota)

Mezitím: Po zrušení vízové povinnosti pro československé občany ze strany Rakouska vyrazily do této alpské země tisíce lidí.

3.12.1989 (neděle)- Ticho před bouří

Večer se díváme na televizi. Vyhlásili novou vládu, ale je hnusná, je to podraz na lidu, neboť ji tvoří z 25 členů 10 komunistů. Na zítra je v Praze a dalších městech nahlášená demonstrace na protest nesplnění požadavků OF a studentů. Herci a umělci prodloužili stávku do konce příštího týdne.

Mezitím: Ladislav Adamec sestavil novou, rekonstruovanou federální vládu, v níž se objevilo osm nových ministrů, z toho tři za KSČ, avšak složení reorganizované vlády se pro OF ukázalo jako nepřijatelné, jelikož z 21 členů 16 zastupovalo KSČ, lidovci a socialisté měli po jednom ministrovi a tři byli nestraníci. Vláda odsoudila invazi vojsk Varšavské smlouvy ze srpna 1968 a navrhla sovětské vládě jednání o stažení Střední skupiny sovětských vojsk z československého území. Vznikla Obec spisovatelů, sdružující 400 českých a moravských básníků, spisovatelů, kritiků a dramatiků. Za jejího předsedu zvolili Václava Havla. Byla založena Křesťanskodemokratická strana (KDS), v jejímž čele stanul 26. prosince Václav Benda.

4.12.1989 (pondělí) Demonstrace ve vrlývh městech a v Praze (500 000 lidí)

V Praze byla na Václaváku ohromná demostrace (kolem půl milionu lidí) žádající demisi nové vlády a doplnění členů nové vlády, v níž byli opět nalezlí komunisté. Večer se díváme v televizi na besedu s herci Národního divadla. Bylo to nádherné a dojemné.

Mezitím: Česká vláda v čele s Františkem Pitrou podala demisi. Při setkání představitelů členských států Varšavské smlouvy v Moskvě byla srpnová okupace ČSSR označena za „vměšování do vnitřních záležitostí suverénního Československa“. Davy lidí znovu zaplavily Václavské náměstí a požadovaly sestavení nové, skutečně reprezentativní vlády nejpozději do 10. prosince.

5.12.1989 (úterý)

Vláda zasedá a smolí opět novou vládu, doufám, že už bez podrazu!

Mezitím: Předlistopadový předseda České národní rady Josef Kempný jmenoval novou českou vládu v čele s Františkem Pitrou, tvořenou osmi komunisty, pěti bezpartijními a po dvou ministrech za lidovce a socialisty, s čímž OF vyjádřilo nespokojenost. Nový generální tajemník ÚV KSČ Karel Urbánek slíbil rehabilitaci všech komunistů vyhozených ze strany po srpnu 1968 a Poučení z krizového vývoje prohlásil za neplatné.

6.12.1989 (středa)

Vyhlášení nové vlády, opět není přijatelná, ksind KSČ nechce ustoupit.

Mezitím: Václav Havel projednával při setkání s Karlem Urbánkem a Ladislavem Adamcem reorganizaci vlády.

7.12.1989 (čtvrtek)-

Demise předsedy vlády Adamce, nová fed. vláda zatím není

Mezitím: Adamcova vláda podala demisi. Sestavením nové vlády národního porozumění pověřili dosavadního místopředsedu vlády, Slováka Mariána Čalfu (za KSČ).

8.12.1989 (pátek)

Ticho před velkou bouří

Mezitím: Prezident ČSSR Gustáv Husák, sám politický vězeň z padesátých let, vyhlásil amnestii pro všechny politické vězně.

10.12.1989 (neděle)- Nová vláda

Ve 14. hod. se díváme v televizi na přímý přenos z Václavského náměstí k 41. výročí lidských práv. Bylo tam kolem milionu lidí, kteří podporovali OF. Byla to ohromná manifestace, jakou Praha už přes 40 let nepoznala. Na presidenta byl navrhut Václav Havel. Stávky pokračují dál kvůli nepotrestání viníků za 17.11.

Mezitím: Nově ustavená, jedenadvacetičlenná federální vláda v čele s Mariánem Čalfou, v níž se poprvé po 41 letech komunisté ocitli v menšině, složila slib do rukou prezidenta Gustáva Husáka. Vznikla vláda národního porozumění. Téhož dne „prezident zapomnění“ Husák abdikoval. Ke Dni lidských práv se na Václavském náměstí konala manifestace, na níž byl Václav Havel oznámen jako prezidentský kandidát. Skončila stávka kulturních pracovníků, ale studenti stávkovali dále.

12.12.1989 (úterý)

Celé odpoledne se v televizi díváme na shromáždění československé národní rady. Presidenta nakonec nezvolili, že ho bude volit celý národ, tak nevíme jak to dopadne.

13.12.1989 (středa)

Zatím se nerozhodnul způsob volby presidenta. Navržení jsou 4 kandidáti- Havel, Císař , Dubček a Adamec (zhovadilec). Tamti dva jsou již politické mrtvoly, každý slušný člověk by měl volit V. Havla.

14.12.1989 (čtvrtek)

V noci na dnešek zasedalo OF a studenti s komunisty a dalšími stranami a dohodli se, že volby proběhnou stejným způsobem jako doposud, ale po odvolání větší části zkompromitovaných poslanců a to někdy v polovici ledna 1990.

15.12.1989 (pátek)- Boj pokračuje

Dnes v 15 hodin byl na náměstí v Mnichově Hradišti historický okamžik!. Při účasti asi 2000 lidí byla horolezci z věže radnice sňata prokletá a nenáviděná bolševická hvězda. Potomci naši, dělejte, vše pro to, aby se tam již nikdy nevrátila!!! 

19.12.1989 (úterý)

Národní shromáždění dohodlo, že volba presidenta republiky se bude konat  29.12. v 10 hod. Zřejmě to bude na 100% náš miláček, pan Václav Havel!!!

V Rumunsku (v neděli a pondělí) komunisti povraždili kolem 2000 demonstrantů a tisícovky jsou zranění!

21.12.1989 (čtvrtek)

V Rumunsku jsou stále demonstrace, celý svět protestuje. Komunističtí vrahové zabili  dle odhadů 2000-4000 lidí a další tisíce zranili rudí fašisté!

23.12.1989 (sobota)

V Rumunsku je revoluce, skoro 15 000 mrvých. Téměř 3/4 území je obsazeno protikomunistickými povstalci, ke kterým se přidala armáda. Jednou provždy bude i v Rumunsku s komunistama konec. Smrt komunistům!!! Ať žije demokracie!!

24.12.1989 (neděle)

V Rumunsku se to pořád ještě mydlí, ale národ za pomoci armády budou brzo s tou chátrou komunistickou hotoví.

25.12.1989  (pondělí)

V Rumunsku se stále bojuje, ale lid +armáda komunisty a jejich poskoky už likvidují. Už padlo kolem 70 000 mužů, žen a dětí.

28.12.1989  (čtvrtek)

Odpoledne zasedalo národní shromáždění, do jehož čela byl zvolen A. Dubček a vyměněna řada poslanců. Zítra se bude volt pesident republiky.

VRumunsku je klid, ksindl bolševickej byl poražen.

29.12.1989  (pátek)

V 10 hodin se díváme na přímý přenos volby presidenta republiky. Václav Havel byl jednoznačně zvolen !!!

1989

pátek 17. listopadu

_edited.jpg
bottom of page