top of page

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Země Česká je země nešťastná a už v ní nikdy dobře nebude. Hrstka cizáků se tu usadila aby z obyvatelů staroslavného království nadělala otroků. Otroků nejen tělesně, nýbrž i duchem, což je ještě horší.

Poražen může být každý národ a cizák nad ním může vykonávat vládu a přece takový poražený národ ještě nemusí být otrokem, jestliže  se se svým stavem nesmířil a při první příležitosti zase bojuje, aby byl svobodný.

(Výňatek z knihy 2. díl "železná koruna" od V. Kaplického).

Zanikne vše, co končí na "ismus", zůstane však to, co končí na "ie".

(Ptáčník "Ročník 21")

První dědův deník psaný od prosince 1970 začíná přesně těmito slovy, které odkazují na situaci, jež v roce 1970 v ČSSR panovala.

1968

Image by Stephanie LeBlanc

Havárie v Černobylské jaderné elektrárně

26.4.1986 (sobota)

Vstáváme kolem 9:30, po snídani se díváme na televizi. Odpoledne jedeme na návštěvu do Bzí. Mirek přišel domů až po 21 hod., celé odpoledne byl venku u Jizery a s klukama grilovali kuřata a popíjeli. 

Mezitím: Exploze vyzářila asi 300 sievertů (na běžný snímek plic potřebujeme asi 0,035 sievertu). Vzniklý radioaktivní mrak byl větrem hnán nejdříve nad Skandinávii, kterou přeletěl a vrátil se zpět do místa svého vzniku, ale ještě ve stejný den havárie změnil vítr směr a vál přes Polsko přibližně směrem na tehdejší Československo a na Rakousko. „Vlna“ se odrazila od Alp a přešla naše území ještě jednou, směrem na Polsko. Druhá velká vlna zasáhla Bulharsko.

27.4.1986 (neděle)

Vstáváme v 8:15, snídáme, pak vaříme oběd. Odpoledne jela Zdenda s Kačenkou na výlet k Nebáku. Večer koukáme na televizi a ve 22:30 jdeme spát.

Mezitím: Ve 14:00 začíná sovětská armáda evakuovat přilehlé město Pripjať, které má přes 100 000 obyvatel.

28.4.1986 (pondělí)

Dnes jsem byl v práci od 4 hodin ráno, domů jsem přijel v 17:30. Spát jdu po 19:30.

Mezitím: Krátce po osmé hodině večerní středoevropského času se o katastrofě prostřednictvím krátké zprávy TASSu dovídá svět. Bylo vyhlášeno 30 kilometrové zakázané pásmo.

VÍCE

1986

sobota 26. dubna

_edited.jpg

Sametová revoluce 1989

17.11.1989 (pátek)

Po noční jsem si šel na chvíli lehnout a vstávám v 10:30. Ve 13:20 přijeli pražáci, Zdenda šla pak na odpoledne do práce. Mek se Zdeničkou a malým Mekem šli s kočárkem a Kačkou do města. Mek si šel nechat píchnout protitetanovou injekci (po 10 letech). Já jsem umyl a uklidil nádobí a v 16:35 jedu do práce opět na noční.

Mezitím: V 16 hodin začala na pražském Albertově řádně ohlášená a povolená studentská manifestace k uctění památky Jana Opletala za účasti 15 000 vysokoškoláků. Následoval pietní akt na Vyšehradě. Na Národní třídě příslušníci Veřejné bezpečnosti a pohotovostního pluku Sboru národní bezpečnosti proti studentům tvrdě zasáhli. 

18.11.1989 (sobota)- Demonstrace

Ráno jsem přijel z noční směny po 6. hodině. Jdu si hned lehnout a v 10:30 vstávám. Mek vaří oběd. Když přišla Zdenda z práce, tak jedeme autem na otočku do Bzí. Večer koukáme na televizi. Včera po 19. hodině byla v Praze mohutná demostrace, která byla potlačena policajtama a armádou. Byly desítky zraněných a stovky zmlácených pendrekama. Byli nasazeni psi, slzný plyn a vodní děla. Byla to pietní demonstrace 50. letého výročí úmrtí studenta Opletala Jana. Vláda se zachovala podobně jako nacisti před 50. léty. Pád komunistů u nás již nikdo nezastaví!

Mezitím: Na protest proti brutálnímu zásahu Veřejné bezpečnosti (VB) a pohotovostního pluku Sboru národní bezpečnosti (SNB) proti studentské manifestaci k uctění památky Jana Opletala předchozího dne zahájili divadelníci v Praze týdenní protestní stávku, jež zachvátila i mimopražská divadla. Rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky oznámily, že při zásahu policejních složek na pražské Národní třídě podlehl zranění student matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd. Tato zpráva, která vyburcovala a přivedla do ulic stále rostoucí množství lidí, se však ukázala jako lživá. Kdo a proč stál v jejím pozadí, dodnes nikdo věrohodně neozřejmil.

19.11.1989 (neděle)- Demonstrace a celotýdenní stávka studentů a herců

Vstáváme všichni kolem 8. hod., snídáme, já připravuji v kuchyni do kamen a zatápím. Pražáci odjeli domů po 14. hodině. Večer se koukám s Kačenkou na televizi a Zdenda šla před 20. hodinou telefonovat do Prahy. Spát jdeme kolem 22. hodiny.

Mezitím: V pražské Laterně magice iniciovala skupina umělců a intelektuálů spolu s představiteli studentů vznik Občanského fóra (OF), představujícího dosavadní nejširší platformu nejrůznějších občanských aktivit vymezujících se proti vládnoucímu režimu.

20.11.1989 (pondělí)- Demonstrace

Vstávám v 8 hodin, jsem doma a poslouchám rádio Svobodná Evropa. Ode dneška​ nehrají divadla skoro po celé republice, stávkují studenti a to po celý týden. Je dáno ultimátum k rezignaci vlády, která nastoupila v r. 1968 a odchod Jakeše a Štěpána, kteří tento masakr mají na svědomí.

Mezitím: Pražské Václavské náměstí zaplnilo odhadem přes 150 000 demonstrantů, požadujících vyšetření a potrestání zásahu na Národní třídě, odchod zdiskreditovaných politiků, celkovou demokratizaci, odstranění vedoucí úlohy KSČ atd. Manifestace pokračovaly rovněž v následujících dnech nejen v metropoli, ale i v dalších československých městech. Okupační stávka vyhlášená na vysokých školách se přelila i na střední školy.více

VÍCE

1989

pátek 17. listopadu

_edited.jpg

Světová pandemie koronovaru 2020

2020

IMG_20200526_111217.jpg

31.12. 2019

Čína upozornila Světovou zdravotnickou organizaci na několik případů zápalu plic v jedenáctimilionovém Wu-chanu, jeho příčina je neznámá.

7. 1. 2020- Nový typ koronaviru

Čína sdělila Světové zdravotnické organizaci, že u nemocných identifikovala nový koronavirus, který byl označen 2019-nCoV.

20. 1. 2020

Čína oznámila třetí oběť koronaviru 2019-nCoV s tím, že nakažených je přes dvě stě. Oznámila první případy mimo provincii Chu-pej, kde leží Wu-chan. Mimo jiné byli z Pekingu, Šanghaje a Šen-čenu. Čínský expert potvrdil přenos nákazy mezi lidmi.

23. 1. 2020

Wu-chan byl v deset hodin ráno zcela izolován, přerušeno bylo letecké i železniční spojení. Omezena byla i automobilová doprava. Ve městě přestalo jezdit metro. Před přerušením spojení ale z Wu-chanu odjelo pět milionů lidí. O několik hodin později byla odříznuta i další dvě města v provincii Chu-pej sedmimilionový Chuang-kang a milionové E-čou. V karanténě se ocitla oblast, kterou původně obývalo 20 milionů lidí.Čína oznámila první oběť mimo provincii Chu-pej, celkem je obětí 18. Oznámila zrušení velkých slavností k oslavě nového lunárního roku.

24. 1. 2020- Nákaza va Evropě

Počet obětí koronaviru stoupl na 26. Nakažených bylo 834, přes den stoupl jejich počet na 876. Uzavřeno bylo dalších deset měst včetně dvouapůlmilionových aglomerací Chuang-š’ a Sien-ning, milionových měst Sien-tao a Čchiang-ťiang. Dále se izolace týkala měst Ting-čou, En-š’ a Čch’-pi. Uzavřeno bylo v Pekingu zakázané město a také část Velké čínské zdi. První dva případy nákazy oznámila Francie. Dalšího nakaženého potvrdily USA.

26. 1. 2020

Nemoci podlehlo 56 lidí a po celém světě je již více než 2 000 nakažených. První případ nákazy oznámila Kanada.

29. 1. 2020

Počet obětí koronaviru v Číně stoupl na 132, infekcí se v zemi nakazilo 6078 osob, což je více, než bylo v zemi v letech 2002 a 2003 případů nákazy SARS. Do Číny přestaly létat aerolinky British Airways i Lufthansa a její sesterské společnosti Austrian Airlines a Swiss a také indonéská společnost Lion Air.

30. 1. 2020

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli nákaze koronavirem 2019-nCoV stav globální zdravotní nouze, když si nemoc vyžádala životy 170 lidí a počet nakažených v Číně překročil 8100 lidí. Nemoc se rozšířila do všech čínských provincií, když byl první nakažený zachycen v Tibetu. Finsko a Itálie se staly třetí a čtvrtou evropskou zemí, kde se objevila nákaza 2019-nCoV. Ta se rozšířila už do 21 zemí, když se nákaza objevila i v Indii a na Filipínách. V USA byl potvrzen první přenos nákazy z člověka na člověka. Aerolinky Air France zrušily lety do Číny a Rusko uzavřelo svou hranici s Čínou.

5. 2. 2020

Počet nakažených koronavirem v Číně stoupl ráno na 24 324, obětí v zemi je už 490, 479 z nich je z provincie Chu-pej, v osmdesáti případech šlo o lidi nad 60 let. Tři čtvrtiny obětí trpěly dalšími zdravotními obtížemi. V Hongkongu zemřel první nakažený. Čínští lékaři potvrdili přenos nákazy z nakažené matky na dítě. Virus zjistili u novorozence 30 hodin po porodu. Čínské nejvyšší vedení přiznalo, že se dopustilo chyb a nedostatků při zvládání epidemie. Koronavirem se nakazilo i deset z 3711 lidí na palubě výletní lodi Diamond Princess, která kotví v Jokohamě. Loď byla dána do karantény poté, co se nákaza potvrdila u 80letého pasažéra, který z ní vystoupil v Hongkongu

8.2.2020- Nákaza v Alpách

Pět Britů se nakazilo koronavirem v lyžařském středisku ve francouzských Alpách od dalšího Brita, který se vrátil ze Singapuru. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tadres Adhanom Ghebreyesus varoval, že se šíření viru může mimo Čínu urychlit.

11.2.2020-  Nové jméno Covid-19

Světová zdravotnická organizace dala nákaze nové jméno Covid-19. Její předseda Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že nákaza může způsobit větší politický, ekonomický a společenský rozvrat než jakýkoliv teroristický útok.

VÍCE

ZÁPISKY Z DENÍKŮ O VÝZNAMNÝCH UDÁLOSTECH V ČESKU

1968
1986- Havárie v Černobylu
1989
KORONAVIRUS 2020
bottom of page